// MaisonDahlBonnema | Needcompany (Belgia) Ricky and Ronny and Hundred Stars - a Sado Country Opera
|
| Foto: Maarten Vanden Abeele |
MaisonDahlBonnema/Needcompany gjestet Meteor i 2007 med The Ballad of Ricky and Ronny - a pop opera. Nå kommer de til Bergen igjen, direkte fra verdenspremieren i Maastricht, Nederland, med en ny genreutforskende opera du ikke har sett maken til, inspirert av vår tids sadistiske trang til å fortelle historier om lidelse.
Ricky and Ronny har nå fått selskap av Hundred Stars. Alle lider de av såkalt posttraumatisk stress. Hundred Stars personifiserer den evige festbrems: Soldaten i Frelsesarmeen, flunkende, forstyrrende og oversensitiv for all den skade og vanære som den minste berøring kan avstedkomme. I hennes selskap snubler Ricky og Ronny over et pornografisk univers.
Settingen er Paris. Fokus er på offeret, lidelsen og forpliktelsen i den moralske verden hvor de beste intensjoner tar helomvending, og forvandles til sin motsetning. Ondskapen synes å være de gode handlingers rystende ringvirkninger. Det ser ut som sjarlatanene har de beste overlevelsesmulighetene. Med livet i revy som i en nær-døden-opplevelse, skummer Ricky og Ronny hverdagsopplevelser som om de er permanent høye på dop. Lider vi nok til å kunne tale om dette? Burde vi i det hele tatt få lov til å se på?
Samtiden trekkes mot et sadistisk system ved å fortelle historier om lidelse, men ikke uten en viss nytelse - vår uadskillelige følgesvenn i denne sublunære verden. Drivkraften i operaen er tristheten og fornøyelsen i å føle denne tristhet og å synge om den. Om en verden fylt av dagligdagse bekymringer og moralske dilemma, og det evige ønske om å gjøre noe godt. Dream on.
MØT KUNSTNEREN!
Fredag 5. mars etter forestillingen. Samtalen ledes av Synnøve Økland Jahnsen, sosiolog og stipendiat på SKOK Senter for kvinne- og kjønnsforskning Universitetet i Bergen.
NB! Forestillingen har 16 års aldersgrense.
«Hans Petter Dahl and Anneke Bonnema skate on the boundary between the ordinary and the absurd, and between love and alienation. The intimacy expressed in their presence on stage is a sample of vulnerability that is only very rarely to be found in the theatre» Etcetera, januar 2008.
www.needcompany.org
Idé : Anna Sophia Bonnema og Hans Petter Dahl | skuespillere: Anna Sophia Bonnema, Hans Petter Dahl og Louise Peterhoff | libre tto: Anna Sophia Bonnema | musikk: Hans Petter Dahl | kostyme og lys: MaisonDahlBonnema | animasjon: Jan Bultheel | produksjon: Needcompany co-produksjon: Theater aan het Vrijthof, Euregionaal Opera- en Muziektheaterfestival, BIT Teatergarasjen og Noorderzon/Grand Theatre. Forestillingen er støttet av Kaaitheater, Könstnärsnämden, Flamske myndigheter og Norsk Kulturfond.
|